پنبه زندگی متولدین رابطه عاطفی متولدین آذر

پنبه: زندگی متولدین رابطه عاطفی متولدین آذر متولدین مهر متولدین شهریور متولدین اردیبهشت سرگرمی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی پایان خواب کوتاه تورم تک رقمی

یک اقتصاددان با بیان اینکه به احتمال بسیار زیاد تورم سال ۱۳۹۷ از ۱۵ درصد بالاتر خواهد رفت، این را هم گفت که دولت باید با اقداماتی زمینه رشد اقتصادی را فراهم کند

پایان خواب کوتاه تورم تک رقمی

پایان خواب کوتاه تورم تک رقمی

عبارات مهم : ایران

یک اقتصاددان با بیان اینکه به احتمال بسیار زیاد تورم سال ۱۳۹۷ از ۱۵ درصد بالاتر خواهد رفت، این را هم گفت که دولت باید با اقداماتی زمینه رشد اقتصادی را فراهم کند تا به دنبال آن مسئله بیکاری حل شود وگرنه اقداماتی که اکنون در دستور کار قرار داده، فقط نقش مُسکن را دارد.

تیمور رحمانی در گفت وگو با ایسنا، راجع به اوضاع شاخص های کلان اقتصادی چنین توضیح داد: راجع به قیمت تورم باید بگویم که فعلا تا اینجا تورم در حول و حوش ۱۰ درصد نگه داشته شده است هست، ولی استمرار این تورم غیرممکن هست. اگر بخواهم به این پرسش پاسخ دهم که چرا؟ باید بگویم علت، رشد بالای نقدینگی و معضلات نظام بانکی است که اقدام عملی جهت اصلاح اوضاع آنها صورت نگرفته هست، در نتیجه آینده نگری می شود که به تدریج فشار ایجاد شده است و بانک مرکزی مجبور شود جهت خلق پول اقدام کند، کما اینکه چنین کاری را نیز جهت حل مسئله موسسات کوچک انجام داد.

وی ادامه داد: در نتیجه اگر بخواهم چشم انداز سال ۱۳۹۷ راجع به تورم را بگویم باید تاکید کنم که اقتصاد کشور عزیزمان ایران خیلی خوش شانس باشد که قیمت تورم سال ۱۳۹۷ تا ۱۵ درصد باقی بماند وگرنه تورم از این حدود اوج خواهد رفت مگر اینکه دچار بحران یا رکود اقتصادی شود.

پایان خواب کوتاه تورم تک رقمی

این اقتصاددان در ادامه سخنانش راجع به اوضاع رشد اقتصادی گفت: ما معمولا جهت بررسی شاخص های اقتصادی به اطلاعات بانک مرکزی مراجعه می کنیم و از همین رو بنا بر اطلاعات بانک مرکزی، اقتصاد کشور عزیزمان ایران در نیمه اول سال ۱۳۹۶ رشد اقتصادی ۵ درصدی را تجربه کرده و فکر می کنم که کل این سال نیز رشد اقتصادی بیش از این میزان اعلام شده است نخواهد داشت و البته به نظر من افت خواهد کرد و اگر خوش بین باشیم، می توانیم رشد اقتصادی سه تا چهار درصدی متصور باشیم.

رحمانی علت مهم پرسشها اقتصادی در کشور عزیزمان ایران را اوضاع تلخ نظام بانکی اعلام کرد و گفت: باید پرسشها نظام بانکی حل شود تا ما به رشد فراگیر و پایدار دست پیدا کنیم. انتظار نداریم که کل پرسشها اقتصادی را دولت برطرف کند ولی به هر حال دولت اقداماتی در خصوص اصلاح نظام بانکی و جراحی آن باید در دستور کار قرار دهد. باید بگویم اگر بخواهیم منصفانه اظهارنظر کنیم باید بگوییم که در مقطع حساس کنونی کل نظام تصمیم گیری جهت حل پرسشها باید متحد شود و دولت به تنهایی از بعد آن برنمی آید.

یک اقتصاددان با بیان اینکه به احتمال بسیار زیاد تورم سال ۱۳۹۷ از ۱۵ درصد بالاتر خواهد رفت، این را هم گفت که دولت باید با اقداماتی زمینه رشد اقتصادی را فراهم کند

این اقتصاددان راجع به اولویت های امسال اقتصاد کشور عزیزمان ایران هم گفت: دولت باید حل بحران نظام بانکی و چاره اندیشی جهت کسری بودجه و بدهی دولت که پرسشها فراوانی را ایجاد کرده اند، را اولویت قرار دهند. به هر حال تلاش در جهت اصلاح این بخش ها کمک خواهد کرد که چشم انداز امیدوار کننده تری جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران داشته باشیم.

این اقتصاددان راجع به چشم انداز بیکاری در سال ۱۳۹۷ هم اظهار کرد: با توجه به اینکه آینده نگری می شود رشد اقتصادی در سال ۱۳۹۷ کم کردن یابد، چشم انداز چندان مناسبی جهت اصلاح اوضاع بیکاری نداریم. همه راه هایی که اکنون دولت جهت حل پرسشها خود آینده نگری کرده، راه حل های مُسکن گونه ای هستند که راه به جایی نمی برند و البته تاکید می کنم که جهت حل پرسشها اقتصادی باید کل نظام سیاستگذاری به فکر چاره جویی باشند. در همین پرسشها بیکاری تلاش دولت جهت ایجاد ۵۰۰ هزار یا حتی یک میلیون شغل بی نتیجه هست. دولت و نظام تصمیم گیری باید به دنبال آن باشند که رشد اقتصادی به شکل قابل توجهی زیاد کردن یابد و در سایه آن معضل بیکاری برطرف شود. مسئله رشد اکنون یکی از پرسشها مهم اقتصاد کشور عزیزمان ایران است که به خاص باید در بنگاه های کوچک و میانگین به آن توجه کرد تا بتوانیم شاهد حل مسئله بیکاری هم باشیم.

عضو هیات علمی گروه اقتصاد دانشگاه پایتخت کشور عزیزمان ایران راجع به اوضاع ارز نیز چنین توضیح داد: در ارتباط با ارز باید بگویم اتفاقی که افتاد چندان غیر قابل آینده نگری نبود و طوری نبود که کسی انتظار آن را نداشته باشد. در سال های گذشته دولت تلاش داشت قیمت ارز را به هر قیمتی پایین نگه دارد تا تورم را هم در سایه آن کنترل کند. با این حال اوضاع ارز شرایطی داشت که باید به تدریج زیاد کردن می یافت و تلاش دولت جهت پایین نگه داشتن منجر به جهش ناگهانی آن شد. در نظر داشته باشید در شرایطی که رشد بالای نقدینگی داریم و دریافت های ارزی با محدودیت روبروست، ناگزیر قیمت ارز هم باید زیاد کردن یابد. اگر چنین اتفاقی نیفتد و به هر ترتیبی قیمت ارز با اراده دولت پایین نگه داشته شود، خود را به شکل جهش ارزی نشان خواهد داد.

پایان خواب کوتاه تورم تک رقمی

تیمور رحمانی راجع به قیمت ارز و آینده نگری آن در سال ۱۳۹۷ گفت: به نظر من قیمت ارز همچنان پتانسیل جهش دارد و تنها راهکار دولت این است که یاری کند این قیمت به صورت تدریجی تعدیل شود تا از جهش های ناگهانی آن جلوگیری کند. هنگامی که نمی توان جلوی رشد نقدینگی را گرفت یا جهت روابط بین المللی بانکی، اقدامی کرد که این روابط اصلاح یابد، دولت چاره ای ندارد جز اینکه اجازه دهد قیمت ارز به صورت پله ای و آرام تعدیل شود، در غیر این صورت باز احتمال جهش ناگهانی آن وجود دارد.

یک اقتصاددان با بیان اینکه به احتمال بسیار زیاد تورم سال ۱۳۹۷ از ۱۵ درصد بالاتر خواهد رفت، این را هم گفت که دولت باید با اقداماتی زمینه رشد اقتصادی را فراهم کند

واژه های کلیدی: ایران | اقتصاد | بیکاری | اقتصاد | اقتصادی | رکود اقتصادی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz