پنبه زندگی متولدین رابطه عاطفی متولدین آذر

پنبه: زندگی متولدین رابطه عاطفی متولدین آذر متولدین مهر متولدین شهریور متولدین اردیبهشت سرگرمی

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با افت ۷۷۲ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) مواجه شد و ضمن واگذاری کانال ۹۵ هزار واحدی، در آخر معاملات در س

سه منشأ ریزش بورس

سه منشأ ریزش بورس

عبارات مهم : ایران

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با افت ۷۷۲ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) مواجه شد و ضمن واگذاری کانال ۹۵ هزار واحدی، در آخر معاملات در سطح ۹۴ هزار و ۴۹۴ واحدی (کمترین سطح شاخص از ۲۲ آذر ۹۶) آرام گرفت. به نظر می رسد دخالت سیاست گذار در بازار ارز و تک نرخی کردن دلار در قیمت ۴۲۰۰ تومان بعد از جهش قابل توجه این ارز تا سطح ۶ هزار تومانی، بااهمیت ترین عامل اثر گذار بر روند فعلی بازار سهام هست. در عین حال ریسک های سیستماتیک ناشی از نزدیک شدن به وقت اعلام نظر ترامپ درخصوص برجام در شامگاه ۲۲ اردیبهشت و شدت یافتن بحران کم آبی به عنوان عامل فشار بر فعالیت شرکت های فولادی واقع در شهرهای مرکزی کشور به عنوان دیگر عوامل اثرگذار بر ریزش این روزهای بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران شناسایی می شوند.

ریسک جدی اقتصاد ایران

سه منشأ ریزش بورس

در حال حاضر به نظر می رسد چشم انداز مبهم قیمت دلار و در کنار آن استمرار ریسک های سیستماتیک مربوط به برجام، بااهمیت ترین ریسک موجود در اقتصاد کشور عزیزمان ایران هست. با وجود این، در حال حاضر اقتصاد کشور عزیزمان ایران با ریسک های مهم تری روبه رو ست که بخش عمده ای از آن، از شیوه مدیریت مقامات سیاست گذار نشات می گیرد. چندی پیش نیز اکونومیست در مقاله ای به تشریح این عنوان پرداخت و عنوان کرد: در حال حاضر ضعف مدیریت، ترساندن جدی تری نسبت به تحریم ها و برجام جهت اقتصاد کشور عزیزمان ایران هست. در این خصوص می توان به تصمیمات غیرکارشناسانه و نادرست مقام سیاست گذار در دهه های اخیر اشاره کرد. تصمیماتی خلق الساعه که بازار سهام را به عنوان ویترین اقتصاد کشور تحت الشعاع قرار می دهد. دخالت های سیاست گذار در تعیین دستوری قیمت ارز تازه ترین این تصمیمات است که موجب فشار بر معاملات سهام شده است هست. تصمیماتی که تاوان آنها را کل اقتصاد می پردازد.

بسیاری از کارشناسان بر این اعتقادند این سیاست های دستوری در ادامه بعضی تصمیمات و اولویت های نادرست دولت به منظور کنترل تورم، نتیجه ای جز فشار بر تولید داخلی و به تبع آن بازار سهام نخواهد داشت؛ آیا که سرکوب تورم تنها بازتاب واقعیت را به تاخیر انداخته و در ادامه موج تورمی نیرومند تری را به دنبال دارد. به هر حال، گستردگی ابهامات درخصوص موارد متفاوت اثرگذار بر اقتصاد، سرمایه گذاران را دچار سردرگمی و تردید کرده هست. در این شرایط نیز طبیعتا از جذابیت بورس کاسته شده است و سرمایه گذار کمتر توجهی به میزان سودآوری شرکت ها کرده و ترجیح می دهد از سرمایه گذاری در این بازار عقب نشینی کند.

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با افت ۷۷۲ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) مواجه شد و ضمن واگذاری کانال ۹۵ هزار واحدی، در آخر معاملات در س

انتظار فعالان بازار جهت استمرار روند فرسایشی

ولید هلالات، کارشناس بازار سهام در گفت وگو با «دنیای اقتصاد» اظهار کرد: یکی از پرسشها مهم بازار سهام در حال حاضر کمبود نقدینگی و کم کردن محسوس حجم معاملات هست. باید توجه داشت زمانی که حجم معاملات افت زیادی را تجربه می کند و به عبارتی خروج سرمایه بسیار پررنگ تر می شود، شرایط بازار سهام به همین شکل کم رمق و فرسایشی می شود. در این شرایط فروشندگان سهام مجبورند قیمت ها را پایین تر در نظر بگیرند با وجود این سرمایه گذاران تمایلی به خرید سهام در آن قیمت ها نیز ندارند.

وی اضافه کرد: این عدم میل به سرمایه گذاران جهت ورود به بازار سهام به فضای انتظاری این روزهای اقتصاد کشور عزیزمان ایران باز می گردد. فضایی که عمدتا از عدم شفافیت بازار دلار، شرایط نامناسب و غیر روشن اقتصاد داخلی، نزدیک شدن به ۲۲ اردیبهشت یعنی وقت اعلام نظر ترامپ درخصوص برجام و پررنگ شدن احتمال خروج آمریکا از این توافق نشات می گیرد. هلالات تاکید کرد: در حال حاضر مسئله بنیادی در بازار مشاهده نمی شود و حتی انتظار می رود در گزارش های بهار شاهد زیاد کردن سودآوری بسیاری از شرکت های سهامی باشیم. ولی باید توجه داشت همواره به دنبال فرسایشی شدن فضای معاملاتی، افت بازار نمایان می شود. افتی که نمی توان درخصوص وقت بازگشت آن اظهار نظر کرد.

این کارشناس بازار سهام تصریح کرد: ریسک های کنونی اثرگذار بر بازار سهام کاملا واقعی بوده و واکنش‌ها هیجانی از سوی سرمایه گذاران دیده نمی شود. باید اذعان کرد حتی اگر ریسک های بعد از خروج آمریکا از برجام کنترل شود ولی به هر حال این رخداد اثر منفی خود را بر اقتصاد و در صدر آن بازار سهام به جا می گذارد. شدت یافتن جنگ تجاری میان دو غول بزرگ اقتصادی دنیا یعنی آمریکا و چین، شرایط آشفته اقتصاد داخلی همچون تلاطم بازار سکه و ارز و همچنین جدی تر شدن بحران خشکسالی و قرار گرفتن شرکت های بزرگ بورسی همچون فولادی ها و پتروشیمی ها در فلات مرکزی کشور که به شدت با مسئله کم آبی دست و پنجه نرم می کنند، همگی می توانند ریسک موجود در بازار سهام را شدت یافتن کنند.

سه منشأ ریزش بورس

وی افزود: هر کدام از ریسک های مذکور، جنسی دارند ولی به اعتقاد من در حال حاضر ریسک سیاسی از وزن بیشتری برخوردار هست. ریسک آب، ریسک مهمی است ولی موضوعی ناشناخته است و نمی توان درخصوص آن به روشنی اظهارنظر کرد. ریسک های سیاسی همچون ریسک برجام ولی تاکنون بارها تجربه شده است و اثرات آن بر بازار سهام نیز مشاهده شده است هست. هلالات خاطرنشان کرد: هفته گذشته شرایط بازار مثبت ارزیابی می شد. در این هفته با وجود اینکه شرایط تغییری نکرده است ولی تمایلی به خرید در بازار سهام مشاهده نمی شود. به این ترتیب احتمال می رود همین روند فرسایشی استمرار پیدا کند.

روند بورس از نگاه یک تکنیکالیست

نماگر بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران در آخر معاملات روز گذشته با افت ۷۷۲ واحدی (معادل ۸/ ۰ درصد) مواجه شد و ضمن واگذاری کانال ۹۵ هزار واحدی، در آخر معاملات در س

مهرداد خالقی، دیگر کارشناس بازار سهام نیز نگاهی تکنیکالی به اوضاع این روزهای بازار سهام می اندازد. به عقیده وی، ریسک نزدیک شدن به وقت اعلام نظر ترامپ درخصوص برجام، بااهمیت ترین موضوعی است که در حال حاضر مورد توجه فعالان بازار قرار گرفته هست. وی ادامه داد: پیش از این ریسک بازار دلار و سکه بازار سهام را تحت تاثیر خود قرار داده بود. حال با تشخیص مقام سیاستگذار، ترمز بازار ارز کشیده شد و در بازار سکه نیز محدودیت هایی قرار داده شد تا این دو بازار موازی به حالت کما فرو روند. به این ترتیب به نظر می رسد دیگر ریسکی جدی از جانب این دو بازار، بورس را مورد ترساندن قرار ندهد. از دیگر عوامل اثر گذار بر بازار سهام می توان به گزارش های ماهانه و فصلی شرکت ها اشاره کرد. تا این جای کار گزارش های مناسبی از سوی شرکت های سهامی روی سامانه کدال قرار گرفته هست. فصل مجامع نیز می تواند باعث رقیق شدن قیمت ها و زیاد کردن جذابیت P/ E سهام جهت فعالان بازار شود.

تاملی بر روند دیروز بازار سهام

همان طور که اشاره شد روز گذشته بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران با ثبت بیشترین افت از ۲۳ اسفند سال گذشته، کانال ۹۵ هزار واحدی را واگذار کرد. در این میان، کم کردن کمتر شاخص کل هم وزن (با اثرگذاری یکسان نمادها) نسبت به شاخص کل نشان از افت قیمت زیاد نمادهای بزرگ بازار سهام دارد. ارزش معاملات خرد سهام در این روز نیز در سطح ۷۷ میلیارد تومان قرار گرفت. موضوعی که نشان دهنده حاکمیت رکود بر بازار سهام هست. میانگین ارزش معاملات از ابتدای سال تاکنون تنها رقم ۹۰ میلیارد تومان را نشان می دهد. این در حالی است که این متغیر در مدت مشابه سال گذشته بیش از ۱۵۰ میلیارد تومان بود.

سه منشأ ریزش بورس

در معاملات دیروز، فولادی ها در پی شدت یافتن فشار فروش معامله گران در محدوده منفی قیمتی دادوستد شدند. نماد معاملاتی شرکت فولاد مبارکه اصفهان به عنوان لیدر این گروه، در صدر نمادهای با بیشترین تاثیر منفی بر شاخص کل قرار گرفت. روند ادامه دار افت قیمتی این نماد را می توان ناشی از عدم عرضه محصولات این شرکت در معاملات هفته گذشته بورس کالا و همچنین رشد ۱۶ برابری بهای آب مصرفی واحدهای فولادسازی استان اصفهان به علت بحران کم آبی دانست. در میان سنگ آهنی ها نیز دیروز معاملات سه نماد «کچاد»، «کگل» و «کنور» با افت قیمتی روبه رو شد. نماد معاملاتی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر یکی از نمادهای اثرگذار بر افت شاخص کل دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران بود. این نماد و حق تقدم آن از جمله نمادهای سهامی هستند که در انتظار عرضه شمش از سوی فولاد خوزستان در بورس کالا هستند. در گروه روی، با وجود رشد قیمت فلز روی در بازارهای جهانی (قرارگیری در سطوح ۳۲۳۲ دلار در هر تن)، معاملات «فاسمین» در محدوده منفی قیمتی قرار گرفت. سایر نمادهای هم گروه «فاسمین»، ولی با رشد قیمت همراه شدند.

بزرگ ترین صنعت بورس یعنی تولیدکنندگان محصولات شیمیایی که بیش از یک پنجم ارزش بازار بورس را تشکیل می دهد، نیز روز گذشته با افت شاخص مواجه شد. تصمیم ناگهانی دولت جهت کنترل نوسانات ارزی (تک نرخی کردن ارز در قیمت ۴۲۰۰ تومان) موجب شد تا قیمت گذاری بعضی محصولات تولیدی این شرکت ها در بورس کالا با دلار ۴۲۰۰ تومانی انجام شود.

این در حالی است که پیش از این، این روند با قیمت محاسباتی حدود ۴۹۰۰ تومان صورت می گرفت و حال افتی قابل توجه در قیمت گذاری محصولات این شرکت ها رخ داده است.در مجموع، بررسی روند صنایع بورسی در روز گذشته نشان می دهد از ۳۸ صنعت مورد بررسی، شاخص ۱۱ صنعت با رشد همراه شد و ۲۳ صنعت نیز معاملات روزانه خود را با افت پشت سر گذاشتند. (شاخص ۴ صنعت عوض کردن نکرده ماند). بیشترین بازدهی های دیروز بورس پایتخت کشور عزیزمان ایران (معادل ۵ درصد) از آن صنعت محصولات چوبی با تک نماد «چفیبر» شد. بعد از آن نیز گروه محصولات کاغذی با رشد حدود ۴ درصدی همراه شد. روز گذشته خالص عوض کردن مالکیت میان بازیگران مهم بازار، بار دیگر به نام سهامداران حقوقی بازار رقم خورد. به این ترتیب دیروز ۷۱ میلیون سهم به ارزش ۱۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان از سبد سهام معامله گران حقیقی به پرتفوی حقوقی ها انتقال یافته شد.

فاطمه اسماعیلی/ دنیای اقتصاد

واژه های کلیدی: ایران | بازار | اقتصاد | اقتصاد | اقتصادی | روز گذشته | سرمایه گذار | سرمایه گذاری

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : blogzz